Polievka

post date6. októbra 2018  •   post categoriesJesenné menu

Tekvicová – hokkaido
s opraženými semienkami a tekvicovým olejom

Zoznam alergénov

1. Obilniny obsahujúce lepok
2. Kôrovce a výrobky z nich
3. Vajcia a výrobky z nich
4. Ryby a výrobky z nich
5. Arašidy a výrobky z nich
6. Sójové zrná a výrobky z nich
7. Mlieko a výrobky z neho
8. Orechy
9. Zeler a výrobky z neho
10. Horčica a výrobky z nej
11. Sezamové semená a výrobky z nich
12. Oxid siričitý a siričitany v koncentráciách vyšších ako 10 mg / kg alebo 10 mg/l vyjadrené ako SO2
13. Vlčí bôb a výrobky z neho
14. Mäkkýše a výrobky z nich

Alergény: 1, 8, 7

 

Hustá krémová polievka z hokkaido tekvičiek.

Tekvica hokaido je príťažlivá už len svojím vzhľadom. Jej veselá oranžová farba a menší  takmer „halloweensky“ vzhľad raz dva v obchode pritiahne našu pozornosť. Dá sa z nej pripraviť kompletné menu, od chuťoviek, cez polievku, hlavné jedlo, až po dezert, či dokonca nápoj!

Hokaido je taktiež významným antioxidantom, dokonca je odporúčaná aj pre svoje protirakovinové účinky. Chráni bunky pred škodlivými voľnými radikálmi, a podľa niektorých zdrojov tiež zabraňuje nádorovému bujneniu. Má tak obrovský prínos v zdravej výžive.

Okrem toho pôsobí ako prevencia proti ochoreniam obličiek, kardiovaskulárnych problémov (znižuje krvný tlak a taktiež vysokú hladinu cholesterolu), či ochoreniam močových ciest. Pomáha prečisťovať organizmus, určite tieto účinky využijete v rámci detoxikácie. Z tela tiež odvádza prebytočnú vodu a tak dopomáha aj k štíhlejšej línii. Upravuje stolicu a celkovo podporuje tráviaci systém.

Jej veľkým plusom je aj to, že je mimoriadne vhodná pre tehotné ženy (nielen pre jej obsah kyseliny listovej), ale vďaka bohatému zdroju vitamínov, minerálov a živín prispieva k správnemu vývinu dieťatka. Hokaido môžu spokojne zjesť aj tí, ktorí sú na bezlepkovej diéte. Odporúča sa tiež pri liečení kožných ochorení, či hojení rán. A keď na vás zasadne melanchólia, či smútok, môžete ju využiť aj ako antidepresívum, a to nielen kvôli už spomínanej veselej nálade.